Tom Cruisen tuottama ja tähdittämä The Last Samurai on hyvinkin kelvollinen seikkailupläjäys. Kevin Costnerin mestarillisen Dances with Wolvesin jalanjäljillä kulkeva teos sisältää upeita kuvia ja hienoja tunnelmia ja kantaa pitkähkön kestonsa hienosti. Tavanomaisiin ratkaisuihin ei sorruta täysin edes loppukahinoissa, mutta elokuvaa vaivaa silti hienoinen yllätyksettömyys.
Nathan Algren (Cruise) on intiaanisotien konkari, joka halveksii itseään ja maataan. Algren piehtaroi itsesäälissä ja näkee painajaisia verilöylyistä, joihin joutui osallistumaan Custerin alaisena. Alkoholisoitunut miekkonen mainostaa elääkseen kivääreitä, kunnes saa kutsun Japaniin kukistamaan samurai-johtaja Katsumoton johtamaa kapinaa. Algren jää samuraiden vangiksi, ja löytää villien raakalaisten sijaan kurinalaisen ja kohteliaan yhteisön, jossa yksilön tärkein ominaisuus on kunnia. Ikivanhat tavat ja karismaattinen Katsumoto tekevät vähitellen Algreniin vaikutuksen, ja kun työnantajatkin osoittautuvat pettymykseksi, siirtyy sankarimme samuraiden rinnalle.
Algrenin sisäisen rauhan etsinnän lisäksi tärkeäksi teemaksi nousee uuden ja vanhan taistelu, kehityksen ja perinteen ristiriita. Nuori keisari haluaa muokata Japanista vakavasti otettavan tekijän, ja pyrkii modernisoimaan ja länsimaalaistamaan armeijansa. Samuraiden ja katanoiden tilalle kannetaan kiväärejä, kanuunoita ja muita tuliaseita, ikiaikaisen kunniakoodin syrjäyttäjäksi julmaa ja periaatteetonta sotafilosofiaa. "Kungfu ei voi pysäyttää luoteja", toteaa kiinalainen Ling teemaltaan kovasti samanoloisessa Wong Fei-Hungissa. Kehitystä ei voi pysäyttää. Sanoma on kuitenkin molemmissa elokuvissa selvä: Länsimainen tuliase voi olla tehokkaampi ja tappavampi instrumentti, mutta se on myös kovin moukkamainen elämänpäättäjä. Vanhoja tapoja ja ikivanhaa kulttuuria ei parane heittää automaattisesti nurkkaan kehityksen alta.
Jos pystyy hyväksymään Tomppa Liehuletin samuraina, tarjoaa Viimeinen samurai suhteellisen laadukasta elokuvaviihdettä. Katanat suhisevat paikoitellen todella upeasti, ja isommatkin taistelukohtaukset on toteutettu riittävän tasokkaasti. Mukaan on tietysti tungettu myös pakollinen romanttinen kuvio, mutta sekin maltetaan jättää sivujuonteeksi, kysymykseksi. Cruise ei yllä parhaiden rooliensa tasolle, mutta nakittaa kuitenkin helposti umpityperät actionroolinsa. Tuottajanakin toiminut Cruise ymmärtää myös jättäytyä tarpeen tullen sivuosaan, antaen tarinalle ja muille näyttelijöille tilaa. Tämä on egosentrisessä Hollywoodissa aivan liian harvinaista.
-
Viimeinen samurai - 60%60%
Tiedot
Genret: draama,seikkailu
Kesto: 154 min
Ohjaaja: Edward Zwick
Pääosissa: Tom Cruise,Ken Watanabe,Masato Harada,Hiroyuki Sanada,Timothy Spall,Koyuki
Valmistusmaa: Yhdysvallat,Japani,Uusi-Seelanti
Valmistusvuosi: 2003
:)eri hyvä arvostelu.OLEN samaa mieltä kanssasi elokuvan väistämättömistä vahvuuksista, Japani herää häikäisevänä eloon, hahmot koskettaa syvältä ja musiikki vaikuttaa.tom cruisen uran huippuhetkiä vaikkakin hänen hahmonsa tuntuu minimalistisen hiukan liikaa sankarilta kuin henkisesti aluksi kärsivänä ja lopulta parantuvana mieheltä niin hänen suoritus on uskomaton kuitenkin.
Elokuva, joka yllätti. Odotin tästä jotain umpipliisua Tom Cruise aikuistuu-pätkää, mutta sainkin jotain visuaalisesti hienoa ja toimivaa draamaa, jota toiminta väritti. Upeita kuvia, upea musiikki ja osuvat näyttelijät piirtävät rauhallisen ja ylpeän kuvan samuraista ja miksei jopa Cruisestakin. 4/5p
Mä olen sitä mieltä, että jokainen joka pitää samuraista ja katanoista(niin ku mä) on tämän elokuvan ystävä. Japsit on niin kovia näyttelemään, että tahtoisin itkki tän elokuvan jälkeen muuttaa sinne. Ei voi muuta sanoa, kun että viiden tähden elokuva. 4p
Yhdyn edelliseen dark knightiin, sillä tämä oli minustaki aivan mieletön elokuva. Jos saisin ite valita mikskä mä rupean isona, niin mä valitsisin samurain. Ei oo mitään parempaa elämässä kun miekkojen kalina ja veren roiskuminen. Ja se kun löytää oman sisäisen rauhansa. (Lainaan nyt elokuvan kertojalta) 5p
Katsoin elokuvan juuri pari päivää sitten. En muista milloin viimeksi olisin katsonut elokuvan, joka olisi herättänyt yhtä paljon tunteita. Elokuvan arvostelu mukaili hyvin elokuvaa, mutta itse painottaisin vielä sitä kuinka se vetosi tunteisiin, en tiedä kuinka paljon se on muilla herättänyt tunteita, mutta mia niitä nousi paljon esille.
Tuosta tekstistä löytyi paljon sellaista asiaa, johon voin yhtyä, mutta jota en ole saanut suustani ulos. Yllätyin helvetin paljon teatterissa, kun Viimeistä samuraita siellä katsoin. Harvoin salista lähtee nykyään sellainen pienehkö vapina päällä, mikäli takana on taas yksi Hollywood-tuotanto. Sipuli.